Джерела безперебійного живлення
Tilda Publishing
Приклад позначення типу ДБЖ VFI SS 111:

1-а група символів - залежність вихідного сигналу ДБЖ від вхідного (мережі).
· Клас VFI (Voltage and Frequency Independent) – вхідна напруга та частота на виході ДБЖ не залежать від вхідної мережі.
· Клас VI (Voltage Independent) - вихід ДБЖ залежить від частоти входу, але напруга підтримується у межах пасивним чи активним регулюванням.
· Клас VFD (Voltage and Frequency Dependent) – напруга та частота на виході ДБЖ залежать від вхідної мережі.

2-я група символів – форма вихідного сигналу ДБЖ.

· SS - синусоїдальна форма вихідного сигналу (коефіцієнт гармонійних скажень Kги<8%) при лінійному та нелінійному навантаженні.
· XX - несинусоїдальна форма вихідного сигналу при нелінійному навантаженні (синусоїдальна при лінійному).
· YY - несинусоїдальна форма сигналу при будь-якому навантаженні.

3-я група символів – динамічні характеристики ДБЖ. Забезпечення стабільності вихідної напруги ДБЖ при трьох типах перехідних процесів (1 - клас 1, відмінно; 2 - клас 2, добре; і т. д.):

· 1-а цифра: нормальний режим -> автономний режим -> режим bypass,
· 2-а цифра: 100% зміна лінійного навантаження в нормальному або автономному режимі (найгірший параметр),
· 3-та цифра: 100% зміна нелінійного навантаження у нормальному або автономному режимі (найгірший параметр).

Характеристики ДБЖ:

· вихідна потужність, що вимірюється у вольт-амперах (VA) або ватах (W);
· час перемикання, тобто час переходу ДБЖ на живлення від акумуляторів (вимірюється в мілісекундах, ms);
· час автономної роботи, визначається ємністю батарей та потужністю підключеного до ДБЖ обладнання (вимірюється в хвилинах, хв.), у більшості офісних ДБЖ воно дорівнює 4-15 хвилин;
· ширина діапазону вхідної (мережевої) напруги, при якому ДБЖ у стані стабілізувати живлення без переходу на акумуляторні батареї (вимірюється у вольтах, V);
· термін служби акумуляторних батарей (вимірюється роками, зазвичай декларується 5 і 10 років, реально батареї катастрофічно втрачають свою ємність вже через 3 роки).

Джерело безперебійного живлення - автоматичний пристрій, що дозволяє апаратурі деякий час працювати від акумуляторів ДБЖ, при зникненні електрики або виході параметрів за допустимі норми. Крім того, воно здатне коригувати параметри (напругу, частоту) електроживлення. Часто застосовується задля забезпечення безперебійної роботи комп'ютерів.


Існує три схеми побудови ДБЖ:


1. Резервний – використовується для живлення персональних комп'ютерів або робочих станцій локальних обчислювальних мереж. Практично всі недорогі малопотужні ДБЖ, які пропонуються на вітчизняному ринку, побудовані за резервною схемою. При виході електроживлення за нормовані значення або його відсутності автоматично перемикає підключене навантаження на живлення від акумуляторів. З появою нормальної напруги знову перемикає навантаження живлення від мережі.

2. Інтерактивний - теж саме, крім того на вході є ступінчастий стабілізатор напруги, дозволяючи отримати вихідну напругу синусоїдальної форми, замість прямокутної, як у попереднього варіанту.

3. Он-лайн - використовується для живлення файлових серверів та робочих станцій локальних обчислювальних мереж, а також будь-якого іншого обладнання, що висуває підвищені вимоги до якості мережного електроживлення. Принцип роботи полягає у подвійному перетворенні напруги. Спочатку вхідна змінна напруга перетворюється на постійну, потім назад в змінну напругу за допомогою зворотного перетворювача (інвертора).
Деякі ДБЖ оснащуються модулем, який здатний передати комп'ютеру інформацію про свій стан, при цьому програмне забезпечення, що поставляється, проаналізувавши ситуацію, дозволяє вимкнути комп'ютер, завершивши роботу всіх програм.
Міжнародна класифікація ДБЖ за стандартом IEC 62040-3
Стандартом IEC 62040-3 введено наступну класифікацію ДБЖ, відповідно до рівня захисту від 10 основних проблем у мережах.

Made on
Tilda